Dyski Twarde a urządzenia mobilne.

Niejednokrotnie zastanawiamy się co za problem dotknął nasz sprzęt (szczególnie notebooki i netbooki), że nie chce się w żaden sposób uruchomić, pokazuje dziwne niebieskie ekrany i odlicza sekundy do zamknięcia, niby próbuje się uruchamiać, ale staje w pewnym momencie i stoi lub się resetuje.

Takie objawy oprócz uszkodzeń oprogramowania mają głębsze przyczyny, być może nasz dysk twardy nabawił się uszkodzeń. Musimy pamiętać, że dyski twarde zbudowane są z elementów które pracują mechanicznie i odporne są, do pewnego stopnia oczywiście, na wstrząsy jakie często nieświadomie fundujemy. Przenosząc Laptopa w czasie jego pracy generujemy drgania, które z jego obudowy przenoszone są na elementy dysku, a co za tym idzie, jeśli osiągną dużą siłę, doprowadzają do uszkodzenia powierzchni talerzy zawierających nasze dane i spowodują ich nieodwracalną utratę. Jeżeli uszkodzenie obejmie np. zdjęcie, plik muzyczny czy dokument to komputer uruchomi się i dopiero w chwili próby otwarcia pliku zapisanego na uszkodzonej powierzchni dysku otrzymamy komunikat o błędzie, natomiast jeśli uszkodzenie obejmie obszar zapisu plików systemowych – nie uruchomimy komputera lub system będzie się zawieszał itp.

Jak uchronić sprzęt przed takimi uszkodzeniami i cieszyć się długą bezproblemową pracą ?

Odpowiedź jest następująca :

  1. nie przenosimy pracującego komputera nawet laptopa, jeżeli nie ma takiej konieczności, najlepiej ustawić komputer w tym miejscu gdzie zamierzamy z niego korzystać i wtedy go uruchomić, jeśli jest potrzeba przeniesienia można wstrzymać lub zahibernować system (dysk twardy zostaje zatrzymany a nasza praca zapisana w pliku hibernacji) i po ponownym ustawieniu w miejscu docelowym budzimy uśpiony sprzęt do dalszej pracy.
  2. pilnujemy aby nie przepełnić dysku nadmierną ilością danych, tzn. taką która wskazuje na całkowite lub bliskie całkowitemu zapełnieniu dysku.
  3. systematycznie (zwłaszcza jeśli aktywnie korzystamy z danych) oczyszczamy dysk i przeprowadzamy defragmentację.
  4. najskuteczniejsze jednak jest wymienienie naszego dysku magnetycznego na dyski wykonane w technologii SSD, są to dyski które zyskują ostatnio dużą popularność ze względu na szybkość działania i brak mechanicznych rozwiązań w konstrukcji dysku a co za tym idzie praktycznie wykluczają uszkodzenia mechaniczne. Osoby korzystające w sposób bardzo mobilny z komputera powinny wymienić dysk na właśnie taki.

Naprawiamy sprzęt wszystkich marek

dell ibm toshiba lenovo acer sony samsung asus hp brother lg oki iiyama philips seagate _oc western_digital

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 Tech-Net
Wykonanie strony: soft&site